Anemi (Kansızlık) Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Vücudumuzda dokuların yaşaması, besinleri ve oksijeni kullanarak enerji üretebilmesine bağlıdır. Dokulara oksijen taşınması ise kan akımında yer alan kırmızı kan hücreleri sayesinde sağlanır. Kırmızı kan hücrelerinde oksijenin bağlandığı hemoglobin molekülündeki sorunlar ise bu fonksiyonu olumsuz etkileyerek çeşitli klinik problemlerin gelişmesiyle sonuçlanır. Bu duruma anemi veya kansızlık adı verilir. Anemi tedavi edilmeyip uzun süre devam ettiği takdirde, dokulara yeterli oksijen desteğinin yapılamaması nedeniyle çeşitli komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

Anemi Belirtileri Nelerdir?

Anemi hemoglobin molekülü ve kırmızı kan hücrelerinde meydana gelen farklı mekanizmalar üzerinden ortaya çıkabildiğinden, çok çeşitli klinik tablolar oluşturabilir. Genellikle anemi hastalarında belirgin bir semptom izlenmese de, bazı hastalarda aşağıdaki belirtiler izlenebilir:

 • Ciltte solukluk
 • Halsizlik – yorgunluk
 • Kolay üşüme
 • Saçlarda cansızlık ve dökülme
 • Tırnakta kırılmaya yatkınlık ve şekil bozuklukları
 • Çarpıntı
 • Özellikle çocuklarda katılma nöbetleri ve çok ağlama
 • Dikkat eksikliği ve konsantrasyonda güçlük

Bunların yanında kansızlık çeşitli vitamin eksiklikleri nedeniyle geliştiğinde, bu belirtilere ek olarak çeşitli sinir sistemi sorunları, his veya güç kaybı, denge kaybı, ağız kenarında döküntüler, dilde şekil bozuklukları gibi farklı semptomlar ortaya çıkabilir. Yine kırmızı kan hücrelerinin üretildiği kemik iliğinde gelişen hastalıklara bağlı anemilerde bağışıklık sistemine ait problemler ve kanamaya yatkınlık gibi rahatsızlıklar meydana gelebilir.

Anemi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Anemi tedavisi temelde anemiye yol açan mekanizma ve aneminin şiddetine göre farklılık arz eder. Bu anlamda hastadaki aneminin düzeyi ile birlikte, aneminin neden geliştiğinin doğru belirlenmesi önemlidir. Aneminin en sık görülen sebebi demir eksikliğine bağlı olsa da, B12 vitamini ve folik asit eksikliği gibi çeşitli maddelerin yetersiz alınması da anemi ile sonuçlanabilir. Bu doğrultuda aşağıdaki tedavi yöntemleri aneminin giderilmesinde sıklıkla uygulanır:

 • Yeterli ve dengeli beslenme oldukça önemlidir. Bu bakımdan hastalara demir ve vitamin yönünden zengin diyet önerileri verilirken, demir ve vitamin emilimini artırmaya yönelik bazı beslenme alışkanlıkları tavsiye edilir. Örneğin; demir içerikli gıdaların tüketimi esnasında demirin kolay ayrışmasını sağlayan C vitamini içerikli portakal suyu gibi besinlerin alımı önerilir.
 • Demir veya vitamin eksikliklerinde yaşam tarzı değişikliklerinin yanında ilaç tedavisi ilk sırada uygulanır. Demir veya vitamin içerikli tabletler sıklıkla reçete edilir. Özellikle demir içerikli tabletlerin gıdalardan yarım saat önce veya öğünlerden 2 saat sonra alınması, azami düzeyde faydalanmayı sağlar.
 • Yaşam tarzı değişiklikleri ve ilaç tedavisine rağmen, şiddetli düzeyde anemisi olan hastalarda damardan demir veya vitamin takviyesi yapılması gündeme gelebilir. Yine şiddetli kansızlığı olan hastalarda kan nakli yapılması gerekebilir.

İlgili Hekimler

Sağlık Rehberi