Hasta Hakları Birimi

1) Hastalarımızın bilgi isteme ve bilgilendirme hakkı vardır.

Hastanemizde bulunan her hastanın hastalıkları hakkında bilgi isteme, sağlık hizmetleri ve hizmetlerden faydalanma konusunda bilgilendirilme hakları bulunmaktadır. Ayrıca hastalıkları veya kendileriyle ilgili oluşturulan belgeleri de öğrenme, görme ve edinme hakları vardır.

2) Gizlilik ve mahremiyet hakkı

Hastamızın hastalığına ilişkin yapılan her tıbbi müdahale gizlilik ve mahremiyeti koruyacak şekilde yapılmaktadır. Ayrıca hastamız kendisine ilişkin şahsi bilgilerin, tıbbi sürecin ve belgelerin gizliliği konusunda da talepte bulunma hakkına sahiptir.

3) Hizmetlerden faydalanma hakkı

Hastanemizde bulunan her hastamızın dini, dili, ırkı, mezhebi fark etmeksizin sağlık hizmetlerinden faydalanma hakkı vardır.

4) Tedaviyi reddetme ya da durdurma hakkı (rıza ve onay hakkı)

Hastanede bulunan hastalarımıza hastalıkları ve tedavi süreci hakkında gerekli bilgiler verilir. Bu bilgileri edindikten sonra hastamızın tedaviyi reddetme, kabul etme veya durdurma hakkı bulunmaktadır.

5) Sağlık kuruluşunu ve personelini değiştirme ve seçme hakkı

Hastalarımızın, tedavilerini sürdüren doktoru, hemşireyi veya diğer sağlık personellerini seçme ya da değiştirme hakkı vardır.

6) İtibar görme ve saygınlık hakkı

Hastanemizde bulunan hastalar empati becerisi yüksek, içten, sevgi dolu, güler yüzlü ve şefkatli görevlilerimizden saygı ve itibar görme hakkına sahiptir.

7) Refakat ve ziyaret hakkı

Hastanemizde bulunan hastalarımız refakat ve ziyaret politikalarına uyacak şekilde refakatçi bulundurma, ziyaretçi kabul etme haklarına sahiptir.

8) Din hizmetlerinden yararlanma hakkı

Hastanemizde bulunan hastalarımız tedavilerine engel oluşturmayacak şekilde ve hastanemizin imkanları dahilinde dini hizmetlerden yararlanma hakkına sahiptir.

9) Görüş, öneri ve şikayet bildirme hakkı

Hastalarımızın hastanemizde eksik veya kusurlu bulduğu noktaları şikayet etme, yeni bir fikir veya görüş bildirme, öneri sunma hakları bulunmaktadır.