Hipertansiyon Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

[speaker]

Makaleyi Sesli Olarak Dinleyebilirsiniz

Hipertansiyon Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Kan basıncı yüksekliği olarak tanımlanan hipertansiyon, dünya çapında oldukça yaygın görülen kronik hastalıklardan biridir. Ülkemizde yaklaşık 15 milyon kişide görülen bu rahatsızlık, çoğunlukla genetik yatkınlık ve aşırı tuz tüketimine bağlı olarak ortaya çıkar. Tanısı koyulduktan sonra mutlaka tedavi ve takip gerektiren hipertansiyon, aksi durumlarda beyin kanaması ve felç gibi çok ciddi rahatsızlıklara yol açabilir. Hipertansiyon belirtilerine geçmeden önce hipertansiyon nedir bunu iyi anlamak gerekir.

Hipertansiyon Nedir?

Kalbin pompaladığı kan, damarların içinde belli bir basınçla dolaşır. Tansiyon diye de bilinen kan basıncının, sistolik (büyük tansiyon) ve diyastolik (küçük tansiyon) olarak iki tipi bulunur. Kan, kalpten damarlara pompalandığında oluşan basınç, sistolik diye adlandırılırken kalp gevşediğinde damarlarda mevcut olan basınç diyastolik diye tanımlanır. Sistolik kan basıncının 140 mmHg, diyastolik kan basıncının 90 mmHg ya da üzerinde bir değerde olması hipertansiyon diye tanımlanır.

Hipertansiyon Belirtileri Nelerdir?

Hipertansiyon belirtileri arasında sık idrara çıkma, idrar ihtiyacı yüzünden uykudan uyanma, baş dönmesi, baş ağrısı, bulanık ya da çift görme, kulak çınlaması, burun kanaması, nefes darlığı, yürüme ve merdiven çıkma gibi aktivitelerde zorlanma, hâlsizlik, bacaklarda şişlik gibi hayat kalitesini düşüren şikayetler yer alır. İleri derecede hipertansiyon hastalarında ise zonklayıcı baş ağrısı, kusma, baş dönmesi ve böbrek yetmezliği gibi rahatsızlıklar da görülebilir. Bu gibi belirtilerin varlığında kişi vakit kaybetmeden doktora görünmelidir.

Hipertansiyon Neden Olur?

Hipertansiyon çoğunlukla genetik yatkınlığa ve aşırı tuz kullanımına bağlı görülse de obezite, diyabet, hareketsiz yaşam tarzı ve dengesiz beslenme gibi etkenler de hipertansiyona yol açabilir. Ayrıca böbreği besleyen damarlarda daralma, böbrek üstü bezlerinde tümör varlığı ve aort darlığı da hipertansiyona neden olan rahatsızlıklar arasında yer alır. Tanısı konmayan, tedavi ve takip edilmeyen tansiyon yüksekliği, beyin kanaması, kalp krizi, inme, böbrek yetmezliği gibi sonuçlara yol açabilir. Bu yüzden erken tanı, son derece önemlidir.

Hipertansiyon Nasıl Tedavi Edilir?

Hipertansiyon belirtileriyle doktora başvuran kişiye, tanı için fizik muayene, laboratuvar testleri ve kardiyolojik görüntülemeler yapılır. Tanı koyulmasının ardından hastanın mevcut sağlık durumuna göre tedavi düzenlenir. Tedavi, çoğunlukla ilaçla yapılsa da yaşam tarzında değişiklik yapılması da hipertansiyon tedavisinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Düzenli egzersiz, fazla kiloların verilmesi ve tuz kullanımının kısıtlanması hipertansiyon hastaları için tedavinin bir parçasıdır. Tüm bunlara rağmen tansiyonun düşmemesi durumunda böbrek atardamarlarına yapılan cerrahi müdahaleyle tansiyon kontrol altına alınabilir.

İlgili Hekimler

Sağlık Rehberi