Koronavirüs Kapsamında Alınan Tedbirler

2019 yılının Aralık ayında Çin’in Hubei eyaletinde bulunan Wuhan kentinde ilk kez ortaya çıkan COVID-19 vakaları, tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de etkilemiştir.

Ülkemizde ilk vakanın görülmesinden itibaren Özel Mediliv Tıp Merkezi olarak bizler de Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı’nın önerilerine ve yönlendirmelerine tam olarak uyum sağlamaktayız.

Merkezimiz  tarafından COVID-19 kapsamında pek çok önlem alınmıştır ve bu önlemler titizlikle uygulanmaktadır. Gerek çalışan personelimizin gerekse siz değerli hastalarımızın sağlığı için alınan koruyucu önlemler şu şekildedir:

Pandemi Öncesinde Alınan Tedbirler

Koronavirüs vakaları henüz ülkemizde görülmeye başlamadan önce Özel Mediliv Tıp Merkezi olarak tüm personelimiz eğitilmiş, vakaların ülkemizde ve şehrimizde görülmesi durumunda uygulanacak önlemler titizlikle gözden geçirilmiştir.

Pandemi Sürecinde Alınan Tedbirler

7 Ocak 2020 tarihinde insanlarda daha önce hiç görülmemiş bir virüsün ortaya çıktığının duyurulmasının ardından ülkemizde ilk vaka 10 Mart 2020 tarihinde görülmüş ve 12 Mart tarihinde Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından pandemi ilan edilmiştir. COVID-19 pandemisinin başladığı günden itibaren Özel Mediliv Tıp Merkezi olarak pandemi hastanesi olmamamıza rağmen pek çok önlem almış bulunmaktayız.

Bu kapsamda hem çalışanlarımızın hem de hastalarımızın koronavirüsten korunması için alınan tedbirler şu şekildedir:

  • Merkez girişinde hastaların ateş ölçümü temassız olarak tüm gün boyunca, aralıksız olarak yapılmaktadır.
  • Merkezimize gelen tüm hasta ve ziyaretçilerin HES kodlarına bakılmaktadır.
  • Tüm personelimiz ve hastalarımızın maske takma mecburiyeti bulunmaktadır. Muayene sırasında maskelerin çıkarılması söz konusu değildir.
  • Tüm hastalarımız, hasta yakınları ve çalışanlarımız için sosyal mesafeye uygun bekleme ve oturma alanları ayarlanmış; sosyal mesafenin kolaylıkla ayarlanabilmesi için merkezimizin zemin alanlarına yönlendirici çıkartmalar yapıştırılmıştır.
  • Merkezimizin tüm katlarında, hastaların kolayca ulaşabileceği bölgelerde dezenfektanlar bulunmaktadır.
  • Merkezimizin ve merkezimiz dahilinde bulunan laboratuvarımızın tüm yüzeylerinin temizliği, dezenfektanlı solüsyonlarla düzenli olarak yapılmaktadır. Buna ek olarak merkezimizde sizin ve çalışanlarımızın sağlığı için periyodik olarak dezenfeksiyon işlemi uygulanmaktadır.
  • Hastanın kendisi ile birlikte merkezimize gelen refakatçi sayısında kısıtlamaya gidilerek olası kalabalığın önüne geçilmiştir. Bu kapsamda hastalar yalnızca bir refakatçi ile üst katlarda ağırlanmaktadır.