Prostat Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

[speaker]

Makaleyi Sesli Olarak Dinleyebilirsiniz

Prostat, mesane ile idrar kanalı arasında bulunan bir organdır. Prostat, meniye özel bir salgı üreterek cinsel ilişki sırasında spermlerin korunmasına ve vücuttan çıkmasına yardımcı olur. İleri yaş gibi bazı nedenlerden dolayı prostat büyüyebilir ve idrar borusunu tıkayabilir. Bazı sorunlara neden olabilen prostat büyümesi kötü huylu olduğunda erkeklerde en sık görülen kanser türlerinden biri olan prostat kanseri olarak isimlendirilir. İdrar yaparken zorlanma, geceleri sık idrar yapma gibi temel belirtileri yaşayan bireyler üroloji hekimlerine giderek muayene yaptırmalıdır.

İyi Huylu Prostat Büyümesi Nasıl Belirti Gösterir?

Tümör, vücuttaki herhangi bir dokunun kontrolsüz ve anormal olarak çoğalmasına verilen isimdir. İyi huylu prostat büyümesi genel olarak yavaş büyüyen ve düşük risk taşıyan bir tümör türüdür. Yavaş büyümesi ve kolay belirti vermemesi nedeniyle erken dönemde bireylerin aklına prostat büyümesi gelmeyebilir. Ancak bazı belirti ve bulgular prostat büyümesinin habercisi olabilir. Bu belirtiler:

  • Gece Sık İdrara Kalkma
  • İdrar Yaparken Zorlanma
  • İdrar Yaparken Ağrı ve Yanma
  • İdrar Yapılmasına Rağmen Tekrar İdrar Yapma İsteği Oluşması
  • İdrar ve Meninin Kan İçermesi
  • Ağrılı Boşalma
  • İdrar Bittikten Sonra Damla Damla İdrar Gelmesi
  • Kesik Kesik İdrar Yapma
  • Kanlı İdrar Yapma

Bu belirtiler, prostat büyümesinin temel belirtileridir. Aynı zamanda idrar yolları enfeksiyonlarında da görülebilen bu belirtiler hangi nedenden kaynaklı olduğu anlaşılması için bazı testler yapılmalıdır. Bu belirtilerden bazıları görülüyorsa üroloji uzmanına danışılmalı ve gerekli testler yapılmalıdır.

İyi Huylu Prostat Büyümesinde Hangi Tedavi Yöntemleri Kullanılır?

Prostat büyümesi günlük hayatta bazı sorunlara yol açmaktadır. Erken dönemde kolay belirti vermemesi ve yavaş büyümesi sebebiyle görmezden gelinebilir. Fakat erken dönemde kullanılan erken tanı ve tedavi yöntemleri bireylerin konforu açısından son derece önemlidir. Prostat büyümesinde sayılan bazı belirtiler gözlemlendiği takdirde üroloji hekimine gidilmeli ve gerekli testler yaptırılmalıdır. Bazı kan ve idrar tahlilleri, buna ek olarak ultrasonografi gibi görüntüleme yöntemleri kullanılarak prostat büyümesi gözlemlenebilir.

Prostat tedavisinde öncelikli olarak bireyin idrar alışkanlıkları ve yaşam tarzı gözden geçirilebilir ve düzen sağlanmaya çalışılabilir. Fakat ilerleme gösteren prostat büyümesinin tedavisinde genel olarak ilaç ve cerrahi tedavi kullanılmaktadır. İlaç tedavisi daha çok prostat büyümesinin sebep olduğu komplikasyonları kontrol altına almaya yönelik kullanılır. Cerrahi tedavi yöntemi ise ilaç tedavisinin etkili olmadığı ve bireyin hayatını önemli ölçüde etkilediği durumlarda tercih edilebilir.

İlgili Hekimler

Sağlık Rehberi