Prostat Sizi Korkutmasın

Çoğunlukla 50 yaşından sonra erkekler için endişe kaynağı haline gelmeye başlayan prostat hastalıkları, erken tanı ve gelişmiş tedavi seçenekleri ile günümüzde tedavi edilebilir rahatsızlıklar arasında yer alıyor.

Üroloji Uzmanı Op. Dr. Şükrü ÖZTÜRK, 15 Eylül Dünya Prostat Kanseri Farkındalık Günü etkinlikleri kapsamında sık görülen prostat hastalıkları ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Yaklaşık 14 gram ağırlığa sahip olan prostat bezinin, temelde üreme ile alakalı bir salgı bezi olduğunu ifade eden Op. Dr. Şükrü ÖZTÜRK, prostat büyümesi gibi rahatsızlıkların yaygın görüldüğünü ancak prostat kanseri vakalarının dünyada ve ülkemizde erkek cinsiyetinde en sık görülen ikinci kanser türü olduğunu belirtti. Yaş ve aile öyküsünün son derece önemli olduğunu sözlerine ekleyen Op. Dr. ÖZTÜRK, “İdrar yanması, idrar çıkışında zorlanma ve idrarda kan gibi belirtilerle neden olan prostat kanseri, ilaçlı, cerrahi yöntemlerle veya bunların kombinasyonu ile tedavi edilebilir.” dedi.

Prostat büyümesinin genellikle iyi huylu olduğunu söyleyen Op. Dr. Öztürk, sık idrara çıkmak, mesanenin yavaş boşalması, idrarı tam yapamama hissi gibi belirtilerin dikkate alınması gerektiğini vurguladı. Hastalığın takip sürecinin oldukça önemli olduğunu ve gerektiğinde ilaçlı veya cerrahi olarak tedavi edilebileceğine dikkat çeken Op. Dr. Şükrü ÖZTÜRK, bu gibi şikayetleri olan 50 yaş ve üzerindeki erkeklerin mutlaka hekime başvurması gerektiğinin altını çizdi.