Tanıda ve Takipte EEG ve EMG Nedir, Ne İşe Yarar?

Nörologlar tarafından sıklıkla başvurulan EEG ve EMG, pek çok beyin, sinir ve kas hastalığının tanısında ve takibinde kullanılan cihazlardır. ‌‌EEG, beyindeki, EMG ise sinir ve kaslardaki elektriksel aktivitenin incelenmesini sağlar. Bu cihazlar sayesinde birçok akut ve kronik hastalık keşfedilebilir veya kontrol altına alınabilir. Böylelikle, hastaların yaşam kalitelerinin korunması ve artırılması mümkün olur.

EEG Nedir, Ne işe Yarar?

Elektroensefalografi olarak da bilinen EEG, beyindeki elektriksel aktivitenin incelenmesi yöntemidir. Hastanın beyin sağlığı hakkında kapsamlı bilgi sunan bu görüntüleme yöntemi, özellikle epilepsi ve demans hastalıklarının tanısı ve takibi için uygulanır. Halk arasında EEG testi olarak da bilinen bu işlem, farklı hastalıkların araştırılması için kişi uyanıkken ya da uyurken yapılabilir. EEG işlemi sırasında kişiye elektrik verilmez.

EEG Nasıl Çekilir?

EEG laboratuvarında yapılan görüntüleme öncesinde hastanın saç derisine küçük elektrotlar bağlanır. Bu elektrotlar, kişinin beyninde var olan düşük elektrik akımının bilgisayar tarafından saptanmasını ve ölçülmesini sağlar. Hasta, yaklaşık 20 dakika kadar süren işlem sırasında ağrı, acı ya da rahatsızlık hissetmez. Nöroloji uzmanı, çekimin tamamlanmasının ardından EEG sonuçlarını yorumlar. Doktorun talebi üzerine çekilen EEG öncesinde özel bir hazırlık yapılması gerekmez. Ancak, beyindeki elektriksel aktivitenin incelenmesi için saç derisi üzerine elektrotlar yerleştirileceğinden çekim öncesinde saçların temiz olması, jöle, sprey vb. ürünlerin kullanılmaması önemlidir.

EMG Nedir, Ne işe Yarar?

EMG olarak kısaltılan elektromiyografi, vücutta yer alan sinirlerin ve kasların elektriksel yöntemle izlenmesidir. Duyusal ve motor sinirlerin ya da farklı bir deyişle his ve hareket sinirlerinin ayrı ayrı ölçülmesini sağlayan EMG çekimi, sinir sıkışması ve yaralanmaları, bel ve boyun fıtıkları, kas ve omurilik hastalıklarının tanısının ve takibinin yanı sıra kollarda ve bacaklarda uyuşukluk ve yanma gibi şikayetlerinin varlığında da yapılır. Sıklıkla sorulan “EMG çekimi ne kadar sürer?” sorusunun yanıtı “Yaklaşık 15 ile 30 dakika arasında sürer.” olacaktır. Bu işlem sırasında kişi hafif bir sızı hissedebilir.

EMG Nasıl Çekilir?

EMG çekimi, hastayı değerlendiren doktorun ön tanısına bağlı olarak yapılır. Duyusal sinirlere yönelik inceleme için ilgili sinirin bir ucundan doğrusal elektrik verilir. Sinirin diğer ucundan da bilgisayar yardımıyla ölçüm yapılır. Motor sinir incelemelerinde sinirin farklı noktalarından akım verilir ve ilgili sinirin sonlandığı kastan veya dokudan ölçüm yapılarak sinirin durumu hakkında bilgi sahibi olunur. Bu işlem sayesinde sinirin kesintiye uğrayıp uğramadığı, kesinti varsa bunun kısmi ya da tam bir kesinti olup olmadığı anlaşılır. Kasların incelenmesi için ise iğne şeklindeki elektrotlar ilgili kasa batırılır ve kasta bulunan elektriksel aktivite, diğer bir deyişle EMG sonucu doktor tarafından incelenir. EMG işlemi öncesinde özel bir hazırlık yapılması gerekmese de kişinin rahat kıyafetler giymesi ve cilde krem benzeri herhangi bir ürün sürülmemesi önerilebilir.

EEG ve EMG hakkındaki bütün sorularınız için 444 4 776 no’lu telefondan bize ulaşabilir ya da Online Destek bölümünden bilgi alabilirsiniz.

İlgili Hekimler

Sağlık Rehberi