Bağımlılık Tedavisi Yöntemleri

Bağımlılık Nedir?

Bağımlılık beyinde birçok etkene bağlı olarak gelişen; dengesizliklerin, benliği tehdit eden travmaların, benliğe yönelik negatif inanışların bozulmuş davranış, karakter ve kişiliğin sebep olduğu dürtü kontrol bozukluğunun sonucunda gelişen alkol ve uyuşturucu maddelere karşı önlenemez bir istek, arzu ve tutku duyma halidir.

Bağımlılık denildiğinde her ne kadar akla alkol ve madde gelse de kişi para gibi bir nesneye aşk gibi bir arzuya alış veriş, seks, kumar gibi bir davranışa sevgili anne gibi bir kişiye bağımlı hale gelebilir. Bunun yanında patolojik kumar alışkanlığı, alış veriş, seks, yeme, spor, internet, sosyal medya gibi bağımlılıklarda sınıflandırmada yer almaktadır.

Eroin, Alkol ve Esrar Bağımlılığında Nalmefene Consta Uzun Etkili IM Enjeksiyon Tedavisi

Bugüne kadar Eroin, Alkol ve Esrar tedavisinde kullanılan Naltrexone  Disulfiram gibi bazı ilaçların tablet ve implat formlarına göre kullanım kolaylığı daha fazla, daha rahat ve güvenilir 3-6-9-12 aylık gibi tedavi imkanı veren bir molekül son zamanlarda çip tedavisinin de önüne geçecek çok yeni bir ilaç geliştirildi. Nalmefen adında bu ilacın enjeksiyon formu aynı çipte olduğu gibi bedene uyuşturucu girdiğinde etkisini nötralize ederek kişinin bağımlılığına geri dönmesini engellemektedir.  Eroinin yanında Alkol, Morfin ve Esrarın da tedavisinde uygulanmaktadır. Nalmefene Consta 3 ayda bir kas içine enjekte edilir. En az 1 yıl 3 ayda bir uygulamanın yapılması önerilmektedir. Bu ilacın yapılması için kişinin Eroin ve Alkolden arındırılmış olması gerekir.

Kokain ve Metamfetamin Bağımlılığında Vanoxerin Consta Uzun Etkili (IM) Tedavisi

Bağımlılıklar içinde özellikle Metamfetaminin önemli bir yeri vardır. Diğer bağımlılıklar gibi sık tekrarlayan bir hastalıktır. Bunun için Kokain ve

Metamfetamin bağımlılığında arındırma sonrası tekrar kullanımı engellemek için etkin ve güvenilir bir tedavi gerekmektedir.

Kokain ve Metamfetamin kullanımını engelleyici bir tedavi olan Vanoxerin tedavisinin bu açıdan önemli bir yeri vardır.

Kokain ve Metamfetamin beynimizde hız ve hareketi kontrol eden dopamin isimli maddeyi hızlı ve kısa sürede arttırarak bu yolla bağımlılık geliştirmektedir.

Vanoxerin ise ilişkili beyin devrelerinde dopaminin yavaş, uzun süreli olarak ve orta düzeyde yükselmesine neden olmaktadır. Bu nedenle Vanoxerin Kokain ve Metamfetaminin aksine bağımlılık yapıcı bir etki oluşturmamaktadır. Aynı anda Kokain’in dopamin düzeylerini daha fazla arttırmasını engellemektedir. Böylece Kokain veya Metamfetamin etkisinin ortaya çıkmasını engellemektedir.

Vanoxerin Consta Vanokserinin yavaş salınımlı enjeksiyon formudur. Bu ilaç Kokain ve Metamfetamin bağımlılığının tedavisinde kullanılmak için özel olarak üretilmiştir. Kokain ve Metamfetamin bağımlılığının tekrar etmesini önlemek için kullanılmaktadır.

Kokain ve Metamfetamin bağımlısı bir kişide Vanoxerin kullanılması için vücudun bu maddelerden arındırılmış olması gerekir. Vaoxerin Consta 3 aylık dozlar halinde üretilmiş olup her 3 ayda bir İntra Müsküler (IM)  1 yıl süre ile doktor kontrolünde uygulanmaktadır.

Vanoxerinin insanlarda yapılan çalışmalarda sürekli temiz kalmaya yardımcı olduğu iyi tolere edildiği ve güvenilirliği ispatlanmıştır.

Kesin bir tedavisi yoktur.

Destek amaçlı yardımcı tedavilerdendir.

 

İlgili Hekimler

Sağlık Rehberi